Cała prawda o zębach mądrości

Trzecie zęby trzonowe, potocznie nazywane zębami mądrości są zmorą wielu pacjentów. Zęby te ze względu na dość odległe położenie, są bardzo trudne w utrzymaniu prawidłowego poziomu higieny. To z kolei wpływa na częste występowanie próchnicy i innych bardziej poważnych chorób. Czy ze względu na powszechne występowanie chorób trzecich zębów trzonowych, lepiej jest je leczyć, czy może wyrywać?

http://www.medident.pl/dentysta-poznan-piatkowo/

Zęby mądrości leczyć, czy wyrywać?

Niezwykle trudno jest utrzymać odpowiedni poziom higieny trzecich zębów trzonowych. Ze względu na ten fakt, zęby te zdecydowanie częściej się psują, a przy tym bolą. Ból determinuje nas do podjęcia działania. Pytanie tylko jakiego. Czy lepiej jest wyrwać ząb mądrości, czy mimo wszystko go leczyć? Stomatolodzy są niemalże jednakowego zdania.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest usuwanie zębów mądrości. Trzecie zęby trzonowe z punktu widzenia medycznego i praktycznego, nie są współczesnemu człowiekowi do niczego potrzebne. Do gryzienia, przeżuwania i rozdrabniania pokarmów w zupełności wystarczają nam po dwa zęby trzonowe na każdą ze stron. Dodatkowo trzeba podkreślić, że trzecie zęby tronowe są problematyczne także pod innym względem. Mianowicie, zęby te wyrastają w momencie, w którym szczęka z zębami stałymi została już wykształcona. Zęby mądrości tzw. „ósemki” wyrastają w wieku dojrzałym. W tym czasie mogą wyrządzić one wiele krzywd.

Do takiej sytuacji może dojść w szczególności, kiedy szczęka pacjenta jest zbyt mała, aby pomieścić dodatkowe uzębienie. Trzeba podkreślić, że wyrastające trzecie zęby trzonowe mogą w znacznym stopniu skrzywić zgryz, a nawet doprowadzić do połamania innych zębów. Jedynym właściwym rozwiązaniem problemu jest usunięcie zębów mądrości (nawet, gdy są one całkowicie zdrowe).

Zatrzymane zęby mądrości

Dość powszechną przypadłością są zatrzymane zęby mądrości. Co właściwie oznacza ta terminologia? Zęby zatrzymane to takie zęby, które zatrzymały się pod tkanką miękką, czyli dziąsłem. Zęby zatrzymane nie mają możliwości przebicia się przed tkankę miękką, wobec czego nigdy nie wyrosną. Zęby zatrzymane są najczęściej ułożone wadliwie. To oznacza, że zamiast rosnąć do góry, wyrastają w bok, powodując tym samym znaczne szkody w uzębieniu.

Zatrzymane zęby mądrości należy usuwać, poddając się zabiegom ekstrakcji w gabinecie chirurga szczękowego. Nieusunięcie zatrzymanych zębów mądrości w porę, może mieć bardzo negatywne skutki, nie tylko dla samego uzębienia, ale również całego organizmu.

Ekstrakcja zębów mądrości

Ekstrakcja zębów mądrości nie różni się niczym od ekstrakcji pozostałych zębów. Sytuacja nieco inaczej wygląda jedynie w przypadku zębów zatrzymanych, w których konieczne jest wykonanie nacięcia dziąsła, w celu wydobycia zatrzymanego zęba z kości.

Przygotowanie do zabiegu ekstrakcji zębów mądrości

Zabieg ekstrakcji zębów mądrości nie wymaga szczególnego przygotowanie. Niezwykle ważne jest natomiast odpowiednie postępowanie po zabiegu. W miejscu usuniętego zęba pojawia się skrzep, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego gojenia się rany. Ważne jest to, aby odpowiednio dbać o to miejsce, delikatnie przepłukując je roztworem z soli lub naparem ziołowym np.

z szałwii. Po zabiegu ekstrakcji nie należy narażać rany na urazy, tym samym pokarmy zalecane jest przeżuwać po przeciwległej stronie. Po zabiegu ekstrakcji zęby można szczotkować, uważając przy tym na miejsce po ekstrakcji.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.