Dach prosty

Dach prosty jest często nazywany dachem płaskim lub stropodachem. Pełni on dwie ważne funkcje: jest zarówno stropem, jak i dachem. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie stosuje się kąta nachylenia 0o, ponieważ przy takim kącie istnieje ogromne ryzyko zawalenia podczas ulewnego deszczu lub śnieżycy: z reguły w stropodachach kąt nachylenia to 2 lub 3 stopnie nachylenia, dzięki czemu woda podczas ulewy może bez problemu spływać. Dach płaski ma wiele zalet: jest przede wszystkim odporny na działanie nawet bardzo silnego wiatru. Dodatkowo łatwiej na niego wejść, żeby móc ocenić jego stan. Jeżeli ktoś myśli o zamontowaniu kolektorów lub paneli słonecznych, łatwiej o montaż, ponieważ można je ustawić w dowolnym kierunku świata. Dach prosty dodatkowo redukuje straty ciepła w domu dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej, a przez brak skosów powierzchnia na piętrze jest dokładnie taka sama, jak na parterze. Mimo wszystko dach prosty ma swoje wady – przede wszystkim konieczne jest częste odśnieżanie go w przypadku dużych opadów śniegu, inaczej może się zawalić pod wpływem jego ciężaru. Przy budowie stropodachu trzeba pamiętać o zamontowaniu odpowiedniej izolacji, żeby ciepło nie z piętra nie uciekało za szybko.

Dzięki temu dom będzie energooszczędny i znacznie zmniejszy koszty, potrzebne na dogrzanie domu zimą. Dodatkowo izolacja sprawi, że latem na piętrze będzie przyjemnie chłodno. Niezbędne jest również pokrycie stropodachu specjalną warstwą wodoodporną, dzięki czemu zabezpieczymy dach przed deszczem. Jest to szczególnie istotne w tej części kraju, w której występują częste opady deszczu i śniegu. Istnieje kilka rodzajów stropodachów: należą do nich między innymi stropodachy wentylowane i niewentylowane.

Stropodach wentylowany

Posiada kompletną wentylację. Zwykle jego konstrukcja nośna wykonana jest z drewnianych elementów: najczęściej wykorzystuje się więzary płetwiowo-kleszczowe. Jedną z bardziej charakterystycznych cech tego dachu jest pustka, znajdująca się pomiędzy stropem a pokryciem. To właśnie ta szczelina pełni funkcję wentylacyjną, a na dodatek skutecznie odprowadza wilgoć spod pokrycia.

We wszystkim ściankach kolankowych wykonuje się specjalne otwory wentylacyjne, żeby dach mógł pełnić swoją funkcję. Te wloty zabezpiecza się specjalną, mocną siatką, która uniemożliwia owadom i ptakom dostanie się do środka. Ten rodzaj dachu można ocieplać styropianem, pianką pur bądź wełną mineralną.

Stropodach niewentylowany

Tak naprawdę budowa stropodachu niewentylowanego przypomina bardziej taras. Ten typ dachu składa się z płyty nośnej, przenoszącej wszystkie obciążenia. Mimo to pływa jest zbyt równa, by mogła być ostatecznym wykończeniem dachu, dlatego przy stropodachu niewentylowanym trzeba zamontować dodatkowy pochył: najczęściej stosuje się specjalny układ szczeliny paroizolacyjnej, na który wylewa się warstwę spadkową. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na ocieplenie stropodachu: można to zrobić za pomocą styropianu typu dach/podłoga, jednak można również użyć wełny mineralnej, ale koniecznie o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wadą tego typu dachu jest brak możliwości odprowadzania wilgoci spod pokrycia. Może to skutkować zagrzybieniem lub zawilgoceniem przestrzeni.

Żeby tego uniknąć, tworzy się w dolnej części stropodachu dodatkowe wloty powietrza, a w górnej części montuje się kominki wentylacyjne.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.