Potęga rzymskiego Koloseum

Koloseum, zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, to wspaniała budowla z czasów świetności starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Służyła igrzyskom, które obejmowały między innymi walki gladiatorów, dzikich zwierząt, czy zapasy i walki morskie. Osławiona chluba stolicy Italii, dotknięta zębem czasu, jednak wciąż zachwyca turystów z całego świata. W jaki sposób stworzono tę niezwykłą perłę architektoniczną, która inspiruje do dziś? Prace budowlane trwały przez około 10 lat, między 70 a 80 r.

n.e., na zlecenie cesarza Wespazjana – założyciela dynastii Flawiuszów. Wysoki na 50 metrów amfiteatr, mieszczący około 50-80 tysięcy osób, był symbolem potęgi i władzy Cesarstwa.

Został zaprojektowany na planie elipsy, o czterech kondygnacjach, gdzie wykorzystano w artykulacji zewnętrznych ścian budynku tzw. spiętrzenie porządków – niższa kondygnacja w porządku toskańskim, środkowa w jońskim, a najwyższa – w korynckim. Do Koloseum prowadziło 80 wejść, przez co ewakuacja zajmować miała wszystkim około pięciu minut. Nic dziwnego, że od 2007 r.

Amfiteatr Flawiuszów okrzyknięty został jednym z siedmiu nowych cudów świata.

www.bukszowana.pl
Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.