Dziś bardzo często w przypadku nowych inwestycji i świeżo zbudowanych nieruchomości możemy spotkać się z określeniem „stan deweloperski”. Co to tak właściwie oznacza? Nie ma jednej ogólnej definicji, nie ma też jednego właściwego wyjaśnienia – stan deweloperski jest na tyle szerokim terminem, dzięki czemu deweloperzy mogą stosować wiele różnego rodzaju rozwiązań. Samo pojęcie wiąże się jednak z wykończeniem nieruchomości i w przypadku stanu deweloperskiego mamy najczęściej do czynienia z budynkiem, który jest „gotowy do wykończenia”. Alternatywą jest oczywiście stan zwany wykończeniem „pod klucz”, który oznacza, że w zasadzie z marszu możemy wprowadzać się do nowego mieszkania czy zacząć korzystać z danej nieruchomości, gdyż wszystko jest już gotowe. Jest to alternatywa całkiem popularna, natomiast wiele osób wybiera jednak stan deweloperski, gdyż w ten sposób sama ma okazję wykończyć mieszkanie. Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, że o tym, w jakim stopniu ma być wykończone mieszkanie musi być odpowiednio napisane w umowie. Jeśli więc wykonawca nie podaje, co tak właściwie zawiera się w tym stanie to warto go nieco „przycisnąć”, aby takie właśnie informacje znalazły się rzeczywiście na piśmie – wtedy będziemy mieli pewność, co do stanu wykończenia naszej przyszłej nieruchomości. Jest to niezwykle istotne, a jeśli chodzi o najczęstszy standard stanu deweloperskiego to zawiera on:
- ściany gotowe do wykończenia,
- podłogę,
- odpowiednio rozprowadzone instalacje,
- framugi,
- skrzydła drzwiowe,
- drzwi do mieszkania,
- parapety,
- grzejniki,
- odpowiednie profile okienne.
Wszystkie te informacje warto jest określić w umowie, która jest przecież wiążąca dla obu stron.
Jeśli bowiem będziemy przygotowani na to, że w stanie deweloperskim znajdzie się już dany element, a potem okaże się, że jednak tak się nie stało to z pewnością nie będziemy zadowoleni, a na dodatek pociągnie to za sobą także straty czasu i pieniędzy. Ale wśród tych informacji powinny znaleźć się nie tylko te na temat ścian, podłóg czy poszczególnych instalacji (gazowej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej – zakładanej przez Usługi hydrauliczne Serock), ale również te dotyczące parapetów, grzejników czy profili okiennych. Trzeba bowiem dokładnie określić różnego rodzaju szczegóły – wyjaśnić chociażby, co tak właściwie oznacza „przygotowanie ścian” albo w jaki sposób wykonana ma być podłoga lub też jakie i ile powinno być grzejników oraz w jaki sposób mają być w naszej nieruchomości ulokowane.
Stan deweloperski, czy pod klucz – co wybrać?
Co więcej, w umowie można zawrzeć także wiele innych informacji, w tym również te dotyczące firmy, która ma zająć się wykończeniem albo szczegóły na temat materiałów, które powinny zostać wykorzystane. Wszystko zależy od tego, jak dogadamy się z deweloperem – warto jednak już wtedy mieć choćby mały wpływ na to, w jakim rzeczywiście stanie mieszkanie zostanie nam oddane do dalszego wykończenia. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, natomiast zdecydowanie stan deweloperski jest tańszą opcją. Dodatkowo, potem sami możemy zająć się wykończeniem mieszkania i aranżacją poszczególnych wnętrz, natomiast trzeba też mieć na uwadze, że konieczne będzie włożyć w to wszystko sporo pracy. Z tego powodu wykończenie pod klucz jawi się jako zdecydowanie bardziej wygodna opcja – wszak wprowadzać się do mieszkania możemy wtedy od razu. Jednak jest to nieco droższe rozwiązanie, w którym na dodatek niewiele mamy do gadania, jeśli chodzi o urządzenie wnętrz.